تبلیغات
قبله تهران (راه عاشقی)

قبله تهران (راه عاشقی)
ری قبله تهران است (مقام معظم رهبری)


آیه قرآن

هرکس حضرت عبدالظیم را در شهرری زیارت کند گویا امام حسین علیه السلام را در کربلا زیارت کرده است

امامزاده بی بی زبیده

آرامگاه بی‌بی‌زبیده یادگاری مهجور از عصر صفویه در شهر ری است، این آرامگاه واقع در شهرری بعد از پل سیمان، حسین آباد واقع شده است. مردم محلی این آرامگاه را منتسب به دختر امام حسین(ع) می‌دانند.

فاطمه زبیده، بنت سید الشهدا(ع) و زوجه حضرت قاسم و خواهر امام سجاد(ع)، در شهر ری جایی نزدیک به حرم حضرت شاه عبدالعظیم آرمیده است.

در کتاب کنزالانساب در باب ذکر اولاد امام حسین(ع) چنین آورده‌اند که حضرت شش فرزند به نام‌های حضرت امام زین‌العابدین(ع)، حضرت علی‌اکبر(ع)، عبدالله(ع) و دختران زبیده خاتون(س) و فاطمه(س) داشتند.

بقعه بی‌بی زبیده خاتون(س) یکی از بقاع موجود در شهر ری است که از زمان ساخت تاکنون چندین بار بازسازی شده است.
از بیرون که نگاه می‌کنی سردری طلایی همراه با دو گلدسته نمایان است که توجه خیلی‌ها را به خـود جلب می‌کند. انتهای حیاط ساختمان اصلی امامزاده قرار دارد، از پله‌های ساختمان وارد قسمت اصلی امامزاده شدیم. درب ورودی بسیار قدیمی با خاتم‌های زیبایی تزئین شده که بیش از چند دهه از عمر آن می‌گذرد.

انتهای حیاط ساختمان اصلی امامزاده قرار دارد، به روبروی حرم که میرسی حوض هشت گوشی قرار دارد که در داخلش یک حوض دایره‌ای شکل است که پر است از ماهی‌های عید اهالی محل، در بالای حوض دایره‌ای، حوض کوچکتری قرار دارد که خدام با سلیقه، داخل آبش، گل‌هایی را شناور کرده‌اند.
بنا به گفته خادم امامزاده، این بنا ۴۰۰ سال پیش به دستور شاه سلطان حسین احداث شده است، رواق اصلی مربوط به عصر صفویه است و پله‌ها و ایوان‌ها در زمان قاجار به آن اضافه شده است.
لوحی در رواق حرم قرار دارد که در سال ۱۲۶۸ ه.ق، به دستور مادر ناصرالدین شاه برای این مکان تهیه شده است و بر روی آن با خط نستعلیق‌، شرح سفر بی‌بی شهربانو و دخترش‌ زبیده خاتون‌ و امام زاده قاسم (قاسم ثانی‌) روایت شده است‌، دری که به روی ضریح باز می‌شود، دری چوبی و منبت کاری است.

ضریح بی‌بی زبیده، از آن ضریح‌های چوبی قدیمی است، از آن‌ها که سردی و سختی فلز را ندارند، از آن‌ها که کمتر جایی می‌توانی پیدایشان کنی، تزئینات داخل حرم با تلفیقی از طیف‌های رنگ سبز، طلایی، آبی و سفید کار شده‌اند و نقاشی روی گچ‌ها به سبک گل لندنی و مربوط به دوره قاجار است.

اطراف ضریح پر است از در و پنجره، درهایی که به ایوان اصلی باز می‌شوند، روی ایوان که می‌روی تا دوردست‌ها آپارتمان‌ها را می‌بینی، نمی‌دانم آن موقع‌ها آدم‌های گذشته از اینجا که من ایستاده‌ام، چه منظره‌ای را تماشا می‌کردند…

آدرس بی بی زبیده شهر ری

تهران، شهر ری ، خیابان فدائیان اسلام بعد از پل سیمان حسین آباد بقعه مقدسه بی بی زبیده (قبل از چهار راه دیلمان نرسیده به سه راه ورامین )

امامزاده بی بی زبیده

امامزاده بی بی زبیده

امامزاده بی بی زبیده

امامزاده بی بی زبیده

امامزاده بی بی زبیده

امامزاده بی بی زبیده

امامزاده بی بی زبیده

.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


روزی روزگاری اهالی دهكده تصمیم گرفتند تا برای نزول باران دعا كنند ، در روز موعود همه مردم برای مراسم دعا در محلی جمع شدند و تنها یك پسر بچه با خودش چتر آورده بود و این یعنی ایمان
بار خدایا چنین ایمانی بمن عطا فرما و من ایمانم را به تو می سپارم

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :


امکانات وب

فال امروز
 پخش قرآن صوتی و تصویری