تبلیغات
قبله تهران (راه عاشقی)

قبله تهران (راه عاشقی)
ری قبله تهران است (مقام معظم رهبری)


آیه قرآن

هرکس حضرت عبدالظیم را در شهرری زیارت کند گویا امام حسین علیه السلام را در کربلا زیارت کرده است

در فضیلت سحرخیزی

 

 

ساعت بیداری

باید دانست که احادیث بسیار از ائمه اطهار در بیان فضیلت این وقت (از طلوع صبح صادق تا بر آمدن آفتاب) رویت کرده اند. سزاوار آن است که انسان در این ساعت، بیداری را به خواب اختیار نماید و از خواب کردن درین وقت که متضمن ندامت است، احتراز نماید

[]پس خوشا حال آن سعادتمند که وقتِ غفلت، بیدار و از خواب عقوبت هشیار باشد تا در سِلکِ «اولئک هم المفلحون» در آید و از جمله سعادتمندان شود.

چشم صاحب دلان بیدار باشد صبحدم             عاشقان را ناله های زار باشد صبحدم

از امام باطن و ظاهر، امام محمّد باقر علیه السلام روایت است که: خواب کردن در وقت صبح، ندامت آورد بنده را از روزی مقسوم و وظیفه معلوم محروم می گرداند و چهره را زرد گرداند و تغییر گونه اصلی می نماید و این خواب، کار هر شوم بی سعادت است.

بدرستی که مُقسّم ارزاق از وقت طلوع فجر تا بر آمدن آفتاب عالمتاب، ارزاق بندگان را قسمت می کند. پس بر شما باد که از خواب احتراز نمایید .

 

تقسیم رزق

از ثامن ائمه هدی، ابوالحسن الرضا علیه السلام روایت است که: با فرشتگان به امر ملک منّان، ارزاقِ بندگان را مابین طلوع فجر تا بر آمدنِ آفتاب قسمت می کنند. پس کسی که درین وقت به خواب رود، از روزیِ خود خواب کرده است.

نماز صبح

در روایت آمده است که: نماز صبح را هم در سلکِ اعمال شب می نویسند و هم در اعمال روز، چنانچه ثقه الاسلام کلینی در کتاب «کافی» از امام به حق ناطق، جعفر بن محمّد الصادق علیه السلام روایت نموده که آن حضرت، آیه «انَّ قرآن الفجر کان مشهودا» را چنین تفسیر نموده اند که: نماز فجر مشهود و مشاهد فرشتگانِ شب و روز است که هر کدام از این دو طبقه آن را جداگانه در صحیفه اعمال بنده ثبت می نماید.

پس هرگاه بنده، نماز صبح را در حین طلوع فجر ثانی که عبارت از صبح صادق است، بر جای آورده در صحیفه اعمال آن بنده، دو مرتبه ثبت می شود.

 

عبداً شکور

از امام به حق ناطق، جعفر بن محمّد الصادق علیه السلام روایت است که: نوح هرگاه که داخل صبح می شد، ده بار و چون داخلِ مسا(شب) می شد، ده بار به خواندن این دعا مبادرت می نمود که: [خداوندا! تو را گواه می گیرم که هر نعمت و عافیتی در دین یا دنیا به من برسد، از جانب توست. تو تنهایی و شریکی برای تو نیست. حمد و سپاس از آنِ تو بر عهده من است به جهتِ این نعمت ها و عافیت ها. آن اندازه حمد و سپاس تا خرسند شوی پس از خرسندی نیز ادامه داشته باشد.]

پس به سبب مداومت به این دعای جلیل القدر، ملقّب به «عبداً و شکورا» گردید... هم چنین روایت است که امام المتقین، امیرالمؤمنین علیه السلام هرگاه که داخل صبح می شدند، سه مرتبه می گفتند: «سبحان اللّه الملکِ القدوس» [پاک و منزّه می دانم خداوندی را که پادشاه و پاک و مقدس از هر عیب و نقصی است.] و بعد از آن به خواندن این دعا مبادرت می نمودند: «اللّهم اِنّی اَعوذُ بِکَ مَن زَوالِ نعمتک و...» [خداوندا! به تو پناه می برم از زدوده شدن نعمتت و از برگشتن عافیت و از به ناگه وارد شدن عقوبتت و از دریافتن شقاوت و بدبختی و از شّر آنچه که در شب و روز به سوی ما پیشی گرفته است.

خداوندا! از تو درخواست می کنم به غلبه پادشاهی ات و به شدتِ نیرویت و به بزرگی سلطنتت و به توانایی تو به آفریدگانت که برایم چنین و چنان کنی.]

 

تسبیحاتِ عظیم البرکات

روزی رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم بر مردی گذشتند که درختی چند در محوطه ای از مالِ خود می نشانید. پس آن حضرت، نزد آن مرد توقف نموده و به لفظ دُرربار گوهر نثار فرمودند: می خواهی که راهنما شوم تو را به درختانی که اصل آنها ثابت تر و روییدنِ آنها سریع تر و میوه های آن خوشبوتر و بقای آنها بیشتر باشد از درختانی که تو اینک می نشانی؟

گفت: بلی ای رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم می خواهم که دلالت کنی مرا به آن درختان. پس آن حضرت فرمودند: پس هرگاه، داخل صبح و مسا شوی بگوی: «سبحان اللّه و الحمدلله و لا اله الا اللّه و اللّه اکبر» [پاک و منزه می دانم خدا و سپاس از آن خداست و معبودی جز اللّه نیست و خداوند بزرگتر است از اینکه به وصف درآید.]

پس هرگاه گفته باشی این تسبیحات عظیم البرکات را، بوده باشد مکافاتِ آن، تو را به هر تسبیحی از این تسبیحات اربعه، ده درخت در بهشت عنبر سرشت از انواع میوه ها.

و این کنایه است از آنکه گفتن این تسبیحات، درختان بهشت خواهند شد و این تسبیحات از باقیاتِ صالحات است.

پس آن مرد بعد از شنیدن مقالاتِ مذکور گفت: یا رسول اللّه صلی الله علیه و آله وسلم گواه می گیرم تو را به اینکه این باغچه من صدقه است بر فقرای مسلمانان که از اهلِ صدقه باشند و این آیه کریمه در شأن او نازل شد، «فاما من اعطی و اتقّی و...»، هر که مال نفقه کرد و جزای آن را تصدیق نمود، پس زود باشد که آسانی دهیم او را از برای طریقه نیکو که سبب آسانی و راحت باشد. یعنی عملی که او را به بهشت رساند.»

 

کلماتِ کثیر البرکات

از جمله چیزهایی که در وقت صبح باید گفت، آن چیزی است که روایت کرده اند از امام به حق ناطق امام جعفر صادق علیه السلام که آن حضرت فرموده اند که: هر صباح، این کلماتِ کثیر البرکات را سه مرتبه باید خواند: «اَستودِعُ اللّه العَلی الاعَلی، الجلیلَ العظیمَ دینی و نفسی و اهلی و مالی و وُلدی و اخوانی المؤمنین و...» [می سپارم به خداوندِ والایِ برتر و جلیلِ و بزرگ، دینم و خودم و خانواده ام و مالم و اولادم و برادرانِ مؤمنم را و همه آنچه را که خدایم به من روزی نموده و تمام کسانی را که کارشان به عهده من است.

می سپارم به خداوندی که باید از وی ترس و بیم داشت و تمام چیزها در برابر عظمتش خاضع اند، دینم و خودم و خانواده ام و مالم و اولادم و برادران مؤمنم را و همه آنچه را که خدایم به من روزی نموده و تمام کسانی را که کارشان به عهده من است.]

 

[]

نقل از پایگاه حوزه
[ سه شنبه 18 مرداد 1390 ] [ 08:31 ق.ظ ] [ مصطفی رسولی مهربانی ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


روزی روزگاری اهالی دهكده تصمیم گرفتند تا برای نزول باران دعا كنند ، در روز موعود همه مردم برای مراسم دعا در محلی جمع شدند و تنها یك پسر بچه با خودش چتر آورده بود و این یعنی ایمان
بار خدایا چنین ایمانی بمن عطا فرما و من ایمانم را به تو می سپارم

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :


امکانات وب

فال امروز
 پخش قرآن صوتی و تصویری