تبلیغات
قبله تهران (راه عاشقی)

قبله تهران (راه عاشقی)
ری قبله تهران است (مقام معظم رهبری)


آیه قرآن

هرکس حضرت عبدالظیم را در شهرری زیارت کند گویا امام حسین علیه السلام را در کربلا زیارت کرده است

نماز با روح

وقتی نماز می خوانیم ، دلمان با روح نماز آشنا نیست، دلمان با کارهای روزانه مان مشغول است در  نمازمان دانسته هایمان را فراموش می کنیم و آن طور که شایسته است به آن اهمیت و توجه نشان نمی دهیم، سعی نمی کنیم مراتب توجهمان را بیشتر کرده و از روح نماز استفاده نماییم؛

 

دوستان ! خیلی که هنر کنیم، سعی می نماییم نمازمان را در اول وقت بخوانیم یا احیانا بعضی از مستحباتش را رعایت کنیم  .ولی نمازی خالی از مراقبت (نماز بی روح ).

ادامه مطلب ....

افرادی هستند که از نماز فقط از پیکر بی روح آن استفاده می کنند و کسانی هستند که مراتب نازلی از روح نماز را درک می کنند و کسانی هم هستند که با خواندن دو رکعت نماز، به معراج می رسند. تفاوت این درجات بستگی دارد به اینکه تا چه اندازه قلبمان در نماز حاضر باشد و برای استفاده از روح نماز آمادگی داشته باشیم.

 

نمازبسان آن گیرنده تلویزیونی است که می خواهد برنامه را بگیرد اگر هر چه آنتن را دقیق تر رو به فرستنده تنظیم کنیم مسلما تصاویر و صداهایی که گیرنده مان می گیرد زیباتر، شفاف تر و واضح تر است .لذ اگر در مراقبت ها بیشتر دقت کنیم قطعا پاسخی که می گیریم بهتر خواهد بود . نماز بدون مراقبت اثر بخشی نماز را هم کم می کند و اثر این نماز پایین می آید .

 

نماز هرچه مراقبتش بالاتر باشد جاذبه ی ملکوتی اش بیشتر میشود و سرشار از ملكوت می شود و بلعكس هرچه مراقبه اش پایین تر باشد جاذبه ی ملکوتی آن کمتر میشود . نماز بدون توجه با نماز با توجه زمین تا آسمان فرق می کند؛ ( نمار باروح با نماز بی روح خیلی فرق دارد، )

 

 

یکی از راه هایی که کمک می کند به اینکه نماز را با توجه بخوانیم و به اصطلاح در نماز حضور قلب داشته باشیم  فکر کردن  به اینكه نماز با روح (حضور قلب در نماز ) چه فرقی با با نماز بی روح دارد ؛ یعنی اگر تلاش کنیم، زحمت بکشیم، دلمان را حاضر کنیم، اندیشه كنیم كه در همین چند دقیقه، چقدر از نماز سود
می بریم!  یا نه فكر كنیم اگر این کار را نکنیم (تفكر در نماز )، چه سود کلانی را از دست می دهیم .

فكر كنیم به اینكه ثناى او، آنچنان روح بزرگى به ما مى دهد كه دیگر حاضر به ثناى دیگران نمى شویم و این روح بزرگ را از نماز و حمد مى توان تحصیل كرد.

«خداوند متعال نظر نمیافكند به نمازی كه آدمی دل خود را با بدن خود به نماز حاضر نكند» افسوس و صد حیف كه ما با توجّه نماز نخواندیم و مزه نماز را نچشیدیم .

 

به تبع فكر كردن در باره نماز باروح ، بدست گرفتن قوه تخیل خویش  ما را در برپائی نماز با حضور قلب كمك می كند . چونكه پرنده لجام گسیخته خیال، چکاوکى است که هر آن بر شاخسارى مى‏نشیند. ازاین‏رو همیشه افکار انسان به این طرف وآن طرف متوجه است و قرار و آرامى ندارد؛ اما اگر آدمى با دقت و هوشیارى در کنترل آن بکوشد پس از چند صباحى رام و مطیع شده و به هر سو که اراده شود متوجه مى‏گردد. بنابراین انسان باید در نماز از اول با قاطعیت بنا را بر این بگذارد که تمام توجه خود را به سوى پروردگار معطوف دارد و هر گاه پرنده خیال از چنگ او گریخت، بلافاصله آن رابه همان جهت برگرداند. اگر چندین مرتبه در ایام متوالى چنین کند، کم‏کم ذهنش عادت خواهد کرد.

حضرت آیت الله بهجت (ره ) در خصوص حضور قلب در نماز فرموده بودند: در هنگام خود نماز نیز انسان باید زنجیر و سیمى دور خود بکشد تا غیر خدا داخل نشود، یعنى فکرش را از غیر خدا منصرف کند و توجّهش به غیر خدا مشغول نشود. و اگر به طور غیر اختیارى توجّهش به جایى منصرف شد، به محض التفات پیدا کردن باید قلبش را از غیر خدا منصرف کند .

 

توجه داشتن به تک فرصتی بودن نماز (نماز وداع ) یکی از مواردی که می تواند به حضور قلب بیشتر در نماز کمک کند و در روایت ها نیز به آن اشاره شده، در نظر داشتن این نکته است که احتمال دارد این نماز، آخرین نمازی باشد که می خوانیم.

در روایتی نقل است که پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله به یکی از یاران خود فرمود:

«فَصَلِّها صلاةَ مُوَدِّعٍ؛ به هنگام نماز، به گونه ای نماز بخوان که گویا این آخرین نمازی است که می خوانی و نماز خداحافظی توست».

به راستی، از کجا می دانیم که پس از این نماز، آن قدر زنده بمانیم که به نماز دیگر نیز برسیم؟ ما وقتی وارد نماز می شویم، حتی نمی توانیم یقین کنیم که همین نماز را به پایان خواهیم برد، تا چه رسد به اینکه بخواهیم، به نمازهای دیگر دل خوش کنیم!

اگر انسان چند لحظه ای پیش از نماز بنشیند و بیندیشد که شاید این، آخرین نماز من باشد، باری شاید آن نماز را با حالت توجه به درگاه خداوند به جا آوَرَد.

در نظر داشتن احتمال به پایان رسیدن عمر در حین یا بعد از نماز، سبب ساز افزودن بر حضور قلب در نماز است .

ان شاءا... خداوند مارا از نماز گزاران قرار دهد - التماس دعا
برچسب ها: نماز با روح،
[ شنبه 16 مهر 1390 ] [ 12:48 ب.ظ ] [ مصطفی رسولی مهربانی ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


روزی روزگاری اهالی دهكده تصمیم گرفتند تا برای نزول باران دعا كنند ، در روز موعود همه مردم برای مراسم دعا در محلی جمع شدند و تنها یك پسر بچه با خودش چتر آورده بود و این یعنی ایمان
بار خدایا چنین ایمانی بمن عطا فرما و من ایمانم را به تو می سپارم

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :


امکانات وب

فال امروز
 پخش قرآن صوتی و تصویری