تبلیغات
قبله تهران (راه عاشقی)

قبله تهران (راه عاشقی)
ری قبله تهران است (مقام معظم رهبری)


آیه قرآن

هرکس حضرت عبدالظیم را در شهرری زیارت کند گویا امام حسین علیه السلام را در کربلا زیارت کرده است

(ولا یملکن الفرار من حکومتک)

آیا از حکومت و مملکت خدا مى توان پاى بیرون نهاد

 

حضرت زینالعابدین(صلواتاللهعلیه) میفرماید: (( خف الله عز و جل لقدرته علیك)) از خدا بیم داشته باش، چون او بر تو توانا است! اینطور نیست که بتوانی از چنگ خدا فرار کنی، خجالت بکش و معصیت نکن! خیال نکن میتوانی از عذابی که وعده کرده است فرار کنی.

ادامه مطلب....

خداوند مهربان مى فرماید: اگر به یاد من باشید و ارتباط خود را با من قطع نکنید و در لحظاتى که صحنه گناه آماده است بخاطر من خود را آلوده نسازید، در لحظات دشوار شما را نجات مى دهم، دست شما را مى گیرم و روزى و نعمت خویش را از جایى که به ذهنتان خطور نمى کرد، بر شما ارزانى مى دارم.

 

آدمی پیش از آن كه گرفتار غفلت شود و چیزی از امور دنیوی، او را به خود مجذوب كند می بایست مجذوب خداوند شود. از این رو خداوند از بندگان خویش می خواهد تا از همه چیز به سوی او فرار كنند و او را گریزگاه خویش قرار دهند چنان كه در آیه 50 سوره ذاریات می فرماید: ففروا الی الله؛ به سوی خداوند بگریزید. یعنی اینكه انسان برای این که از گزند حوادث درون و بیرون برهد باید به طرف قلعه امن فرار کند . ( البته آیه فوق الذكر تفسیر مفصلی دارد )

( بیش از یک قلعه امن در عالم نیست و آن قلعه ی امن همان توحید است و انسان برای این که از گزند حوادث درون و بیرون برهد باید به طرف قلعه ی امن فرار کند. دستور فرار به سوی خدا، متوجه همه حتی معصومین (علیهم السلام) است و اختصاص به مشرکان، اهل کتاب و مسلمانان عادل یا فاسق ندارد. البته آنها که خیلی دورند باید خیلی تلاش کنند تا خودشان را نزدیک کنند و کسانی که در قلعه ی امن توحید هستند خیلی باید تلاش کنند تا خودشان را به آن هسته مرکزی قلعه ی
امن برسانند. )

علامه طباطبایی(ره) هم در این زمینه می فرمایند:

مراد از فرار كردن به سوى خدا، انقطاع به سوى او است به دست برداشتن از كفر، و گریزان بودن از عقابى كه كفر به دنبال دارد، و متوسل شدن به ایمان به خداى تعالى به تنهایى، و اینكه او را یگانه معبودى بى شریك براى خود بگیرند.ترجمه المیزان، ج‏18، ص: 574

 

اگر غرق در گناهیم و شرمسار، نگران نباشیم، در توبه باز است و خدا مشتاق راز و نیاز. چرا نومید شویم در حالى که خداوند مى فرماید:

»اگر آن دسته از بندگانم که از من روى گردان شده اند مى دانستند چقدر مشتاق بازگشت آنان هستم، از فرط خوشحالى قالب تهى مى کردند«

در اعمال شب جمعه چنین مى خوانیم (( هَرَبْتُ اِلَیْكَ بِنَفْسى یا مَلْجَاء الْهارِبینَ بِاَثْقالِ الذُّنُوبِ اَحْمِلُها عَلى ظَهْرى ))اى پناه گریختگان ! با بار سنگین گناهانى كه بر دوش دارم به سوى تو مى گریزم .

 

 

بنابراین باید این باور را داشت كه در برابر خشم و بمباران غضب خداوند رحمان می‌بایست به خودش پناه برد. باید مانند فرزندی كه از خشم مادر به دامن او می‌آویزد عمل كرد. مومن موحد كسی است كه از خدا به خدا پناه می‌برد و می‌گوید :: اعوذ بك منك"؛ از خودت به خودت پناه می‌جویم.

الهی اعوذ بك من غضبك

 

می‌گویند پسری در خانه خیلی شلوغ‌کاری کرده بود.

همه‌ی اوضاع را به هم ریخته بود.وقتی پدر وارد شد،

مادر شکایت او را به پدرش کرد.

پدر که خستگی و ناراحتی بیرون را هم داشت، شلاق را برداشت.

پسر دید امروز اوضاع خیلی بی‌ریخت است، همه‌ی درها هم بسته است،

وقتی پدر شلاق را بالا برد، پسر دید کجا فرار کند؟ راه فراری ندارد!

خودش را به سینه‌ی پدر چسباند. شلاق هم در دست پدر شل شد و افتاد.

شما هم هر وقت دیدید اوضاع بی‌ریخت است به سوی خدا فرار کنید. «وَ فِرُّوا إلی الله مِن الله»

هر کجا متوحش شدید راه فرار به سوی خداست. ( به نقل از حاج محمد اسماعیل دولابی )

 

بریدن از غیر خدا که علامت اخلاص است، حتی به شکل اضطراری، عامل تحقق معجزاتی در شکل نیایش و دعاست. اگر کسی از غیر خدا به سوی خدا فرار کند این امکان برای اوست که معجزات را به چشم خویش ببیند، هرچند که پیامبر و ولی خدا نباشد. مشکل همه انسانها این است که در برآورد نیازها و اجابت خواسته های خودشان به هر کس و هر چیزی توسل می جویند جز خدای بی نیاز و صمدی که با یک اخلاص و گریز از غیرخدا، به او کمک می کند و معجزات و کرامتها را تحقق می بخشد.

 

امیر المومنین (ع) می فرمایند :

فرار كنید به سوى خدا (و از هر چیز به سوى او بگریزید) و از او (به سوى چیز دیگرى) فرار نكنید كه به راستى او شما را دریابد و هرگز نمى ‏توانید او را درمانده كنید. (غررالحکم ، باب معرفت خدا)

 

 

حتی اگه فکر می کنیم که بدترینیم هیچ وقت از خدا فرار نکنیم....

 

 

 

 

نتیجه فرار به سوى خدا، فرار از ظلمات به نور، از جهل به علم، از دلهره به اطمینان، از خرافات به حق، از تفرقه به وحدت، از شرك به توحید و از گناه به تقوى و پرهیزگارى است.

 

آری اگر میخواهی دچار فتنه آخرزمان نشوی و دین و دنیایت بازیچه هوسرانان شیطان صفت و اربابشان ابلیس قرار نگیرد ، بسوی خدا فرار کن با هدایت اولیایش

 
برچسب ها: فرار بسوی خدا،
[ سه شنبه 26 مهر 1390 ] [ 10:04 ق.ظ ] [ مصطفی رسولی مهربانی ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


روزی روزگاری اهالی دهكده تصمیم گرفتند تا برای نزول باران دعا كنند ، در روز موعود همه مردم برای مراسم دعا در محلی جمع شدند و تنها یك پسر بچه با خودش چتر آورده بود و این یعنی ایمان
بار خدایا چنین ایمانی بمن عطا فرما و من ایمانم را به تو می سپارم

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :


امکانات وب

فال امروز
 پخش قرآن صوتی و تصویری