تبلیغات
قبله تهران (راه عاشقی)

قبله تهران (راه عاشقی)
ری قبله تهران است (مقام معظم رهبری)


آیه قرآن

هرکس حضرت عبدالظیم را در شهرری زیارت کند گویا امام حسین علیه السلام را در کربلا زیارت کرده است

اعوذوبالله من همزات الشیاطین

در عالم خلقت موضوع ابلیس یکی از موضوعات مهم و شگفت انگیز است. قرآن کریم ضمن اشاره به «نار» منشا پیدایش شیطان، به اختصار به خط فکری و موضعگیریها و نسبت وی با خداوند و آدم و آدمیزاد، به این موضوع می پردازد; اما بعدها توسط اصحاب تفسیر، حدیث و تفکر مانند  سایر داستانهای قرآن بسط می یابد. ارباب اندیشه بر این عقیده اند که  جسم وی انبوه و متراکم نبوده جسمی است هوایی و مجرد هیات ظاهری و شیوه رفت و آمدش نیز با دیگر موجودات تفاوت دارد. دارای شعور و خرد است. به صورتهای گوناگون تغییر شکل می یابد و از عهده انجام کارهای سنگین و خارق العاده برمی آید، نه جایی را فرا می گیرد و نه در جایی نیز فرود می آید.(ادامه مطلب)

در عالم خلقت موضوع ابلیس یکی از موضوعات مهم و شگفت انگیز است. قرآن کریم ضمن اشاره به «نار» منشا پیدایش شیطان، به اختصار به خط فکری و موضعگیریها و نسبت وی با خداوند و آدم و آدمیزاد، به این موضوع می پردازد; اما بعدها توسط اصحاب تفسیر، حدیث و تفکر مانند سایر داستانهای قرآن بسط می یابد. ارباب اندیشه بر این عقیده اند که جسم وی انبوه و متراکم نبوده جسمی است هوایی و مجرد هیات ظاهری و شیوه رفت و آمدش نیز با دیگر موجودات تفاوت دارد. دارای شعور و خرد است. به صورتهای گوناگون تغییر شکل می یابد و از عهده انجام کارهای سنگین و خارق العاده برمی آید، نه جایی را فرا می گیرد و نه در جایی نیز فرود می آید.

 

- ابلیس اولین کسی است که به هنگام نزدیك شدن آدم به شجره ممنوعه، به شادی دست یافتن بر وی آواز می خواند و هنگام هبوط وی به عالم طبیعت، به سرود خوانی می پردازد: «فلما استتر علی الارض ناح » وقتی عزت و منزلت خود را از دست می دهد و از رحمت پروردگار ناامید می شود... و به استقرار در روی زمین مقید می گردد نوحه سرایی می کند .

 

-  وی پایه گذار آموزش انواع موسیقی و خوانندگی در زمان فرزندان قابیل است و مردانی به نام «یوبل » و «توبلقین » آن را از ابلیس می آموزند .

 

 -  لواط یکی دیگر از امور نفرت انگیزی است که ابلیس اساس آن را در میان قوم لوط ریخت. در قصه این قوم آمده است که ابلیس با برخی از زنان آنها آمیزش کرد و عمل خلاف اخلاق زنا را در بین آنان اشاعه داد. همو بود که ایشان را به نکبت بارترین عمل (لواط) ترغیب کرد و اعراض از زنان فرجام این عادت مذموم بود.

 

-  ابلیس پس از اغوای مردان بنابر روایت از امام باقرعلیه السلام خود را به صورت زنان درآورد، به سراغشان آمد و برای برانگیختن حس حسادت زنانه، نقطه حساسی را نشانه گرفته و چنین گفت: مردان شما با هم درمی آمیزند؟ گفتند: آری. ما این کار را دیدیم. و آن چنان با مهارت زمینه را فراهم می آورد که با القای طرح پیشنهادی (مساحقه) ، بی درنگ موافقت کردند و به «مساحقه » روی آوردند.

 

-  ابلیس در فاصله بین رسالت ادریس و نوح نیز بیکار ننشست زنان زیبای شوهردار دشت را به راه منفور زنا و فاحشگی کشانید و آمیزش آنان را با مردان زیبای کوهستان سبب گردید و سطح وسیعی را آلوده ساخت .

 

-  حسد و تعصب نابجا نیز از جمله اموری معرفی شده که ابلیس آنها را پی ریزی کرده است. وی نسبت به آدم حسد ورزید و خلقت خود را برتر و شریفتر از وی انگاشت، از امر خدا سرباز زد که به هبود و سقوط وی منجر گردید .

 

-  وی از اهل آتش و اولین کسی است که جامه ای از آتش می پوشد و پیشاپیش پیروان خود حرکت می کند و می گوید: و اثبوراه و یجیبونه و اثبورهم فیقول الملائکة » «لاتدعوا الیوم ثبورا واحدا و ادعوا ثبورا کثیرا» (فرقان 14  )

 

-  اولین كسى كه در پیشگاه با عظمت الهى تكبر نمود و به دستور خالق خود عمل نكرد.

 

-  اولین كسى كه كه معصیت و نافرمانى خدا را كرد و آشكارا با او مخالفت نمود.

 

-  اولین كسى كه به دروغ گفت : خدا گفته از این درخت نخورید، چون درخت جاوید است و اگر كسى از آن بخورد تا ابد زنده می ماند و با خدا شریك می شود.

 

-  اولین كسى كه كه قسم به دروغ خورد و گفت : من شما را نصیحت می كنم .

 

-  اولین كسى كه كه به خدا مشرك شد.

 

-  اولین كسى كه كه غنا و آواز خواند، همان زمانى كه آدم علیه السلام از درخت نهى شده خورد.

 

-  اولین كسى كه از خوشحالى سرود خواند و آن هنگامی بود كه آدم به زمین آمد.

 

-  اولین كسى كه لواط كرد چون زمانى كه به میان قوم لوط آمد خود را در اختیار آنان قرار داد تا با او لواط كنند.

 

-  اولین كسى كه دستور ساختن منجنیق را داد تا حضرت ابراهیم علیه السلام را با آن در آتش اندازند.

 

-  اولین كسى كه به خداى خود اعتراض كرد.

 

-  اولین كسى كه شبیه شدن به دیگران را مطرح و مردم را به آن تشویق كرد.

 

-  اولین كسى كه كه سحر و جادو كرد و آن دو را به مردم
یاد داد
.

 

-  اولین كسى كه ساز درست كرد و خود، آن را نواخت .

 

-  اولین كسى كه براى زیبایى ، زلف گذاشت .

 

-  اولین كسى كه براى مخالفت با پیامبران ریش خود
را تراشید
.

 

-  اولین كسى كه براى مست شدن مردم ، شراب درست كرد.

 

-  اولین كسى كه ساختن آلات لهو و لعب و موسیقى را به قابیل آموخت.

 

-  اولین كسى كه مكر و حیله و خدعه نمود.

 

-  اولین كسى كه آتش حسدش شعله ور شد.

 

-  اولین كسى كه به ناحق مخاصمه و جدال كرد.

 

-  اولین كسى كه به خدا كفر ورزید.

 

-  اولین كسى كه صورت هاى مجسمه و بت را ساخت .

 

                

 

برای رهایی از دام‏های شیطانی، عمل به راه‏کارهای زیر ضروری است.


الف)   علم و ایمان به وجود شیطان و دشمنی و عداوت او با بنی آدم؛

خداوند می‏فرماید:"ان الشیطان عدو مبین؛ شیطان دشمن قسم خورده انسان است". در این حالت سعی خواهیم کرد تا از تیرهای سهمناک دشمن و کینه او خود را دور کنیم و مواظب خویش باشیم.

 

ب)   استعاذه به خدا؛

استعاذه به خدا (اعوذ بالله من الشیطان الرجیم)، جهت پناه بردن به او از شر وسوسه‏های شیطان ضروری است . البته در همین استعاذه هم باید صادق باشیم؛ نه این که زبان‏مان استعاذه کند و خاطرمان به غیر خدا مشغول باشد؟!

 

ج)   مداومت بر استعاذه در تمامی مراحل زندگی؛

باید دائماً معانی استعاذه را به قلب تفهیم کنیم و همواره آماده مبارزه با هواهای نفسانی و وسوسه‏های شیطانی باشیم.

 

د)   مداومت بر عبادت و ذکر خدا؛

ذکر و یاد خدا و عبادت او، از جمله راه‏کارهای مطمئن برای در امان ماندن از دست شیطان است. در روایتی آمده است:"الصلاة حصن من سطوات الشیطان؛ نماز قلعه مستحکمی در مقابل حمله‏های شیطان است".

 

ه)   مبارزه با هواها و خواسته‏های نفسانی؛

یعنی، انسان در مواردی که شیطان او را به سوی بدی‏ها وزشتی‏ها سوق می‏دهد، باید سعی کند که مخالف گفته‏های وی را انجام دهد و در این زمینه مبارزه جدی را شروع کند؛ مثلاً اگر او را دعوت به غیب یا حسادت می‏کند، بهتعریف و تمجید شخص بپردازد و کینه او را از دل بیرون کند؛

 

و)   تزکیه و تهذیب نفس،

بدین صورت که همواره به ریاضت‏های شرعی بپردازد وقلب و درون خود را از زنگارهای گناه و فساد پاک سازد. در این زمینه عباداتی مانند روزه، زهد ورزی، خلوت گزینی، نماز شب، خواندن دعاهای ماثور و... مفید است

 

 
[ یکشنبه 11 دی 1390 ] [ 03:17 ب.ظ ] [ مصطفی رسولی مهربانی ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


روزی روزگاری اهالی دهكده تصمیم گرفتند تا برای نزول باران دعا كنند ، در روز موعود همه مردم برای مراسم دعا در محلی جمع شدند و تنها یك پسر بچه با خودش چتر آورده بود و این یعنی ایمان
بار خدایا چنین ایمانی بمن عطا فرما و من ایمانم را به تو می سپارم

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :


امکانات وب

فال امروز
 پخش قرآن صوتی و تصویری