تبلیغات
قبله تهران (راه عاشقی)

قبله تهران (راه عاشقی)
ری قبله تهران است (مقام معظم رهبری)


آیه قرآن

هرکس حضرت عبدالظیم را در شهرری زیارت کند گویا امام حسین علیه السلام را در کربلا زیارت کرده است

ابتلا به روزمرگی

روز مَرِّگی , مرگی است دوست داشتنی که آرام آرام روح را

از درون می خورد!

بدتر از هر مخدر و محرکی

 

روزمرگی یعنی  تثبیت رفتارها، گفتارها و پندارهای انسان دریک وضعیت عادی و معمولی یا وضعیتی که اگر هم معمولی نیست باری آن انسان بدان عادت کرده است و یک یک زندگی بدون فراز و فرو د و ماجرا , زندگی ای است که همه چیز در آن سر جایش است و اگر هم نیست ما این را پذیرفته ایم و بدان گردن نهاده ایم .

همه ما کم و بیش دچار روزمرگی شده ایم و از آن به تنگ آمده ایم. با خود فکر می کنیم کاش زندگی کمی از این بهتر بود، کاش لحظات شاد بیشتری را تجربه می کردیم، کاش از زندگی بیشتر لذت می بردیم، کاش... این جملات را می توان تا بی نهایت ادامه داد. اما اگر خوب به دور و برمان نگاه کنیم می بینیم که زندگی جریان دارد و اگر با آن همراه نشویم این ما هستیم که عقب می مانیم، نه زندگی .

 

ما حصل روزمرگی با نشانه هایی همراه است که در ذیل به آن اشاره می شود .

مرک خلاقیت

انسان گرفتار روزمرگی با مرگ خلاقیت مواجه است. تکرار مکررات و پیاده سازی کارهای هر روزه مانعی برای بروز ایده‌های نو خواهد شد و کسی که توانایی آفرینش را از دست بدهد به افسردگی و تنهایی دچار می‌شود

نداشتن شوق و انگیزه

یکی از نشانه های روزمرگی , کاهش توانایی داشتن شوق و انگیزه و لذت نبردن از زندگی و نداشتن شادی در زندگی است . به عنوان مثال در دوره نوجوانی اگر فرد در پیدا کردن هویت انسانی خود با مشکل روبه رو شود، انگیزه خود را از دست می دهد. او که برای یافتن هویت و شخصیت اجتماعی خود دچار سردرگمی شده است، هدفی ندارد، با همسالان خود نمی تواند ارتباط برقرار کند و نتیجه این رفتارها این است که نوجوان نمی تواند درس بخواند یا گاهی دچار نابهنجاری های اجتماعی و رفتاری می‌شود.

تنوع طلبی

انسان گرفتار روزمرگی به صورتی شدید به دنبال تنوع طلبی است. یعنی برای معنی دهی به زندگی از بیرون دست به اقدام می‌زند. زندگی شخصی را به امید درمان مورد هجمه قرار می‌دهد غافل از اینکه این تغییر، موقتی بوده و ضربه‌های این تصمیم سنگین و سهمگین خواهد بود

ناامیدی و کسالت

ازدیگرنشانه‌های روزمرگی , نا امیدی و کسالت است . فرد دچار روزمرگی، برای آینده چندان برنامه‌ای ندارد چرا که معتقد است زندگی تکراری امروز اهمیت آینده نگری را ندارد .

 
تکنولوژی

بحران هویت

بحران هویت در راستای تکرار مکررها روزانه و تلقی بی ارزش بودن در انسان ایجاد می‌شود. جهان بینی به شکلی جدی تغییر یافته و انسان خود را میان انبوهی از امر و نهی‌های روزانه سرگردان می‌یابد. در نتیجه عدم را بر زندگی مرده وار ترجیح می‌دهد .

مصرف گرایی

گرایش به مصرف گرایی درد دیگر روزمرگی است. فرد، دیگر با رفع نیازهای سابق ارضا نشده و بر اساس اصل تنوع طلبی به خلق کالاهای جدید روی آورده و با تولید نیاز در پی رفع خلاء موجود زندگی خویش است . ( پدیده فیلم، موسیقی‌های به شدت هیجان انگیز تولید بازی‌های متنوع با رویکردهای مختلف و گاه بسیار هدف دار )

عدم توکل به خدا

از آنجائیه مرض روزمرگی در انسان باعث افسردگی گردیده , و این افسردگی توکل نمودن انسان به خدا را به یأس و ناامیدی از خدا تبدیل می کند .
 

فراغت کاذب

پیشرفت‌های علمی از جهاتی سهم بزرگی در ابتلای انسان به روزمرگی دارد .اگر چه اختراع رایانه در جهان موجب کاستن سنگینی بار فعالیت‌های انسان است، اما مولود تنهایی انسان نیز هست . کمی این ارتباط موجب افزایش زمان فراغت انسان شده و بیکاری مخفی برای او حاصل می‌کند. فراغت کاذب زمان هجوم افکار به شدت منفی در ذهن انسان است. افکاری که انسان را به فرعی‌ات زندگی سوق می‌دهد. ذهن ترتیبی ساعتی پیدا کرده و برنامه فردا از روز قبل مشخص و دست نخورده است.

فردگرایی و تنهایی

فردگرایی و تنهایی از نشانه‌های بارز روزمرگی جوامع به حساب می‌آید. خصیصه‌ای که بخشی از آن را فن آوری ایجاد کرده است. رخوت و افسردگی ناشی از تکرار اعمال روزانه در شدیدت رین حالت باعث بروز آسیب‌های اجتماعی خواهد شد.
Robert Animation 1360s

راه های درمان روزمرگی

       برنامه ریزی

پیشوایان اسلام علائم مومن را برنامه ریزی و تقسیم کار می دانند . امام علی (ع) می فرماید: سزاوار است مومن را سه زمان باشد: زمانی که در آن با پروردگارش راز و نیاز کند و زمانی که هزینه های زندگی را تأمین کند و زمانی را به خوشی های حلال و زیبا اختصاص دهد و در سفارش به فرزندانش می فرمایند: شما دو نفر را به تقوای الهی و نظم و برنامه ریزی در کارها سفارش می کنم. کارهای روزانه به سه گونه تقسیم می شوند 1- کارهای فوری و اهم (مثل غذا خوردن که برای رفع گرسنگی ضروری است) 2- کارهای مهم و متوسط (مثل پرداخت قبض که مهم است ولی می توان در هر ساعتی آن را انجام داد ) 3- کارهای عادی و معمولی و غیر مهم(تماشای فیلم که انجام ندادن آن هیچ خدشه ای به زندگی ما وارد نمی کند) .  برای برنامه ریزی باید برای وظایف اهم و مهم سرمایه گذاری کرد. امام علی (ع) در این مورد می فرمایند: بدترین چیزی که آدمی وقت خود را صرف آن می سازد کارهای اضافی است.

امام رضا علیه‌السلام نیز می‌فرماید: «كوشش كنید اوقات شما چهار زمان باشد؛ وقتی برای عبادت و خلوت با خدا، زمانی برای تأمین معاش، ساعتی برای معاشرت با برادران مورد اعتماد و كسانی كه شما را به عیب‏هایتان آگاه می‏سازند و در باطن به شما خلوص و صفا دارند و وقتی را هم به تفریحات و لذت‌های خود اختصاص دهید و از شادی ساعت‏های تفریح، نیروی لازم برای عمل به وظایف وقت‏های دیگر را تأمین كنید».

 
آینده

آینده نگری و تلاش

انسان باید آینده نگر و تلاشگر باشد تا از تنهایی و افسردگی نجات یابد. پیامبر اکرم
می فرمایند: بهترین مردم آن است که همه کوشش خود را به کار می برد و در جای دیگر
می فرمایند هر که چیزی بجوید و بکوشد آن را بیابد.

  باید هدفی را در آینده مشخص کنید و برای رسیدن به آن تلاش کنید اما فراموش نکنید که سنگ بزرگ علامت نزدن است. شاید در ابتدا برای تغییرات هیجان زیادی داشته باشید اما کمی دست نگه دارید و ترمز بکشید. وقتی صحبت از تغییرات به میان می آید، بیشتر ما فکر می کنیم که باید گام های بزرگی برداریم و یک تغییر اساسی در زندگی مان ایجاد کنیم در صورتی که این طرز فکراشتباه است.

با این نوع طرز فکر خیلی زود انگیزه تان را از دست می دهید. به این فکر نباشید که همین حالا به نتیجه دلخواه تان برسید. بهترین کار این است که اهداف بزرگتان را به بخش های کوچکی تقسیم کنید که قابل دستیابی باشند. بدین ترتیب لقمه بزرگتر از دهان تان برنمی دارید و به رانندگی در جاده زندگی ادامه می دهی.

آینده را مجسم کنید

در همین زمان که اهداف اصلی تان را مشخص می کنید، چشم اندازتان را فقط به آینده محدود نکنید. زمان حال را از دست ندهید و خوشی های لحظه های فعلی را فدای رویاهای آینده نکنید. بهترین کار این است که اهداف تان را روی کاغذ بنویسید. به طور دقیق مشخص کنید که در زندگی چه می خواهید، چه احساسی دارید و بعد از اینکه به اهداف تان رسیدید، زندگی تان چه تغییری می کند.

هر نکته ای راکه به ذهن تان می رسد روی برچسب های کوچکی بنویسید و جایی جلوی چشمتان قرار دهید. حتی می توانید تصویری از آینده دلخواه تان ترسیم کنید. در اینصورت هر روز به یاد می آورید که از زندگی چه می خواهید و قرار است به چه جایی برسید. وقتی تصویر خوبی از زندگی آینده تان داشته باشید و این تصویر را مدام مجسم کنید، به احتمال زیاد راحت تر به آن هدف می رسید.

با خودتان قرار بگذارید

هدف گذاری به تنهایی کافی نیست. باید به قول و قراری که با خودتان می گذارید پایبند باشید. گاهی اوقات بعد از پنج تا شش روز اهدافی که با جدیت آنها را روی کاغذ نوشته بودید به سرعت فراموش می شوند، بنابراین برای خودتان جایزه های کوچکی تعریف کنید. وقتی اهداف بزرگ به اهداف کوچکتری تقسیم شوند، دستیابی به آنها ساده تر می شود. می توانید آنها را زودتر به دست بیاورید و برای رسیدن به اهداف بعدی آماده تر شوید. این جایزه می تواند یک ولخرجی کوچک برای خودتان باشد تا به این بهانه خوشحال و با انگیزه به حرکت تان ادامه دهید.

غنیمت شمردن وقت

تأمل و تأکید اسلام به غنیمت شمردن وقت حساسیت انسان را به زندگی و استفاده بهینه آن بیشتر می کند. چنانکه حضرت علی (ع) می فرمایند: سخت ترین غصه ها در جایی است که فرصت ها از دست برود. یا در جایی دیگر می فرمایند خدا رحمت کنند مردی را که بداند نفس های او گامهای او به سوی مرگ است پس بر انجام عملش مبادرت بورزد و آرزوها را کوتاه کند. همچنین فرمودند زمان و فرصت همچون ابر در حال گذر است.

                                           وقت شناسی

از افراد منفی باف دوری کنید

نام افرادی را که انرژی منفی شان را به شما تزریق می کنند، یادداشت کنید؛ این افراد با افکار منفی شان شما را از اهداف تان دور می کنند. به طور حتم در خانه، محل کار، جمع دوستان و ... افرادی را می بینید که از در و دیوار طلبکارند ونسبت به آینده دیدگاه روشنی ندارند. فهرستی از آنها تهیه کرده و ارتباط تان را با این افراد به حداقل برسانید. در مقابل باید به دنبال کسانی باشید که از حرف ها و رفتارشان انرژی مثبت می گیرید.

خودتان منبع انرژی خودتان باشید

به طور حتم در اطراف تان افرادی هستندکه به شما انرژی مثبت می دهند. حتی ممکن است بعضی از فعالیت های روزانه هم برای شما انرژی بخش باشند. بنابراین باید تصمیم بگیرید که این فعالیت ها را افزایش دهید. فهرستی از این کارها را داشته باشید و برای ایجاد تغییرات مثبت در زندگی آنها را هر روز دنبال کنید:

- داشتن رژیم غذایی سالم

- ورزش روزانه

- سلامت عمومی

- اهداف شخصی

ایمان، امید (توکل)  و کسب آگاهی

 گمشده  امروز زندگی بشرایمان، امید و کسب آگاهی است و نه در درآمد حداکثری و تولید ثروت به هر قیمتی. پس برای پیشگیری از این سرطان باید هدفمند زندگی کنیم و بر خدا توکل کنیم نه بر خود.   پیامبر اکرم (ص) در مورد کسب آگاهی می فرمایند: دلی که نشانی از حکمت در آن نباشد چون خانه خراب است پس تعلیم گیرید و تعلیم دهید و فقه آموزید و بر جهل نمیرید که خدا از جهل نمی گذرد و در جایی دیگر می فرمایند: عمل اندک با علم سودمند افتد و عمل بسیار با جهل سود ندهد.همچنین می فرمایند نیکی دنیا و آخرت با دانش همراه است و بدی دنیا و آخرت با نادانی قرین است. امام علی نیز در این مورد می فرمایند هرگاه خدا بخواهد بنده ای را خوار کند دانش را از او دور می سازد. البته منظور از کسب دانش دانشی است که به کار آید و در امور زندگی مورد استفاده قرار گیرد چون بر طبق نظر پیامبر دانشی که از آن سود نبرند مثل گنجی است که از آن خرج نکند.

                                    

ودر آخر و از همه مهمتر به خدا اطمینان داشته باشیم و به او توکل کنیم

 [ یکشنبه 4 خرداد 1393 ] [ 10:45 ق.ظ ] [ مصطفی رسولی مهربانی ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


روزی روزگاری اهالی دهكده تصمیم گرفتند تا برای نزول باران دعا كنند ، در روز موعود همه مردم برای مراسم دعا در محلی جمع شدند و تنها یك پسر بچه با خودش چتر آورده بود و این یعنی ایمان
بار خدایا چنین ایمانی بمن عطا فرما و من ایمانم را به تو می سپارم

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :


امکانات وب

فال امروز
 پخش قرآن صوتی و تصویری